Subvenčné podvody, ako ľahko prísť k peniazom, prečo zbili a prenasledujú farmára Oravca?

Autor: Július Kovács | 4.7.2019 o 15:12 | (upravené 5.7.2019 o 9:52) Karma článku: 7,99 | Prečítané:  3300x

Subvenčné podvody aj týmto spôsobom podnikala a podniká pani Rošková a zrejme aj Vadalovci a iní oligarchovia.  Je všeobecne známy prípad dobitého farmára Františka Oravca, ale nie je jediný. O čo vlastne ide?

Predstavte si, že prídete do svojej záhrady, ktorú vlastníte, alebo ju máte prenajatú a zistíte že Vám do nej niekto nasadil mrkvu, kapustu a iné plodiny a dokonca si dal na ne vyplatiť dotácie. Snažíte sa ho vyhnať, ale on je urazený a dokonca vás vyhodí zo svojej záhrady a nasadí na vás súkromnú bezpečnostnú službu a dobijú Vás.

Presne toto stalo pánovi Františkovi Oravcovi, chcel podnikať na prenajatej pôde na ktorú mal zmluvy od vlastníkov pozemkov a aj od jednej väčšej spoločnosti. Vypovedal z pozemkov spoločnosti, ktoré túto pôdu obrábali bez toho, aby mali zmluvy s vlastníkmi tejto pôdy, čiže podnikali načierno bez zmlúv. A dokonca ho fyzicky tvrdo napadli, takže dodnes má následky.

O čo vlastne ide? Ide o to, že poľnohospodárske plodiny EÚ dotuje všeobecne vo všetkých krajinách, pretože táto dotácia Vám pokryje časť nákladov na dopestovanie týchto plodín. Je zrejme, že bez týchto dotácii nie ste schopný konkurovať, ani podnikať v pôdohospodárstve a je jedno, či ide o živočíšnu, alebo rastlinnú výrobu. Samozrejme ide vcelku obrovské čiastky a pravdepodobne najväčšia časť fondov EÚ ide práve do poľnohospodárstva. Samozrejme tieto peniaze sú veľmi zaujímavé pre finančné skupiny a oligarchov. Stačí spomenúť pani Roškovú alebo Vadalovcov, Kmotrika , Vilagiho a ďalších. Samozrejme niektoré tieto skupiny sú agresívne a nie vždy podnikajú v rámci zákona, dokonca sa vyhrážajú a niektorých farmárov aj bijú. Ale s vysokou pravdepodobnosťou podobne ako Kočner majú časť sudcov, ale aj policajtov podplatenú, potom sa nemusia ani vyhrážať a zariadia to za nich súdy. Tomu, ak neoprávnene čerpajú tieto peniaze sa hovorí subvenčný podvod. Kontrolovať rozdeľovanie a tok týchto peňazí ma Pôdohospodárska platobná agentúra  PPA. Dodnes bola obvinená z podvodov len pani Rošková dokonca pravdepodobne dodnes nie je vznesené obvinenie voči Vadalovcov. Normálni človek žije od výplaty k výplate a je rád, že zarobí 600 EUR v čistom mesačne a títo ľudia prehadzujú peniaze doslova vidlami. Akým spôsobom to PPA kontroluje a rozdeľuje, keď sa prideľujú peniaze na betónové plochy a dostavajú sa k dílerom drog ako je Vadala je pre mňa záhada a asi to nebude všetko s kostolným poriadkom.

Len veľmi málo farmárov sa odhodlá bojovať proti týmto silným finančným skupinám a jedným z nich je práve František Oravec. Pán Oravec má urobené zmluvy so všetkými majiteľmi pozemkov na ktorých podnika s menšími a jednou väčšou spoločnosťou. A snažil sa vypovedať zo svojich pozemkov spoločnosti AGROVALALIKY a MOLD- TRADE. Tieto spoločnosti čerpajú dotácie na plochy, ktoré síce obrábajú, ale zďaleka na všetky nemajú nájomné zmluvy, alebo súhlas majiteľov tejto pôdy. Asi 400 hektárov pôdy na ktorú načierno obrábali a je v prenajme u pána Oravca. Toho nielen, že zbili, ale neoprávnene si vyžiadali peniaze na od PPA ide zhruba o sumu cez 100 tisíc Eúro za rok 2017. Koľko dostali dotácie na túto pôdu v roku 2016 alebo 2015 vie len PPA a príslušné štátne orgány. Neviem či PPA kontrolovala ESIN, ale v spoločnostiach farmára Oravca urobili hĺbkovú kontrolu v týchto dňoch.

Treba poznamenať, že AGROVALALIKY a MOLD-TRADE majú spoločného majiteľa a sú súčasťou finančnej skupiny ESIN. Táto spoločnosť sa snaží podnikať vo všetkom možnom kde sú dotácie z EÚ. Je zaujímavé že banka J&T emitovala pre nich a predávala akcie. A podľa všetkého ESIN a J&T sú prepojení aj rodinnými väzbami minimálne u dvoch členov.

ESIN podniká všade tam, kde cítia dotácie, či sú to solárne elektrárne, výroba bioplynu, alebo agrofarmy. Je vysoko pravdepodobné, že tieto dotácie im pomáhajú vybavovať finančné skupiny aj za pomoci vládnych politikov . Samozrejme im pomáhajú aj finančne a zrejme to nie zadarmo a ruka ruku umýva. 

Tentokrát to však MOLDE-TRADE aj AGROVALALIKY prehnali a čelia obvineniu zo subvenčného podvodu a to niekoľkokrát a situácia je vážnejšia, ako sa domnievajú, lebo zneužívajú Fondy EÚ a za to hrozí kriminál natvrdo.

Národná kriminálna agentúra začala trestné stíhanie voči uvedeným firmám a ich konateľovi Štefanovi Tóbisovi. Vyšetrovateľ preto vzniesol obvinenie za zločin poškodzovania záujmov Európskej únie v štádiu pokusu v súbehu s prečinom subvenčného podvodu. Tóbisovi za to hrozí väzenie v rozmedzí 3 až 8 rokov.

Je zvláštne, že NAKA dokázala "v spore" ESIN/Oravec vzniesť obvinenie za 9 mesiacov od začatia trestného stíhania a PPA to nevedela, alebo nechcela rozhodnúť za 25 mesiacov + rok 2016 = 37 mesiacov.  Áno, PPA už Oravcovi priznala dotácie, avšak znie otázka : nepoponáhľala sa PPA iba preto že už videla že NAKA už koná ??

Uvidíme, či sa podarí kúpiť znova súdy a políciu ľuďom typu náš človek, alebo konečne vyhrá spravodlivosť.

Ešte doplňujem 

Farmári upozornili na ďalší incident na poli. Na ženu mal útočiť policajt

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pesničkára Jaroslava Uhlířa našli, hudobník je v poriadku

Po Uhlířovi vyhlásila pátranie polícia.


Už ste čítali?