Ako Fico vedome okradol štát o 200 miliónov Euro.

Autor: Július Kovács | 7.7.2019 o 17:19 | (upravené 8.7.2019 o 13:46) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  10359x

   Pán Fico sa kedysi vyjadril, že má rád finančné skupiny ako koza nôž, ale poďme tento jeho výrok rozmeniť na drobné. Ministri Slotu Štefanov a Valoušek sedia za oveľa menšiu škodu ako spôsobil úmyselne Fico.

   Každý občan Slovenska to je jedno, či dieťa alebo dôchodca doplatil za posledné 4 roky,  len na jedno rozhodnutie Fica sumou približne 40 EUR.

     Nebudeme sa zaoberať všetkými kauzami, kedy zaujal svoj veľmi podivný postoj, čo sa týka finančných skupín, kde zjavne konal tak, aby svojim konaním sa nedostal do sporu s finančnými skupinami, teraz sa poďme zaoberať kauzou, kde jednej konkrétnej finančnej skupine pomohol zbaviť sa akcii v jednej stratovej energetickej spoločnosti.

      Pri pomoci tejto finančnej skupine sa zjavne riadil okrídleným heslom zosnulého kolegu pána Pašku "vyhraj voľby a môžeš všetko".  O čo teda vlastne išlo? Skupina EPH  ( Energeticky a priemyslový holding a.s. český oligarcha Daniel Křetínský má v nej 94 percený podiel, mimochodom je aj majititeľ Sparty Praha). kúpila v roku 2013 49% podiel v SPP (Nafta, EUROSTREAM, SPP distribúcia SPP matka) a.s. od konzorcia EO.N Ruhrgas  nemeckej energetickej spoločnosti  a GdF francúzskej energetickej spoločnosti .51% percent SPP vlastnil štát. Prvé tri sú vysoko ziskové ale   Energeticky a priemyslový holding vedený  Křetínským veľmi skoro zistil, že  SPP matka  je vysoko stratová ročne asi 100 miliónov EUR a potreboval sa jej zbaviť. Nafta, EUROSTREAM, SPP distribúcia sú vysoko ziskové a tam si nechal podiel 49 percent ale SPP matku sa rozhodol hodiť štátu a Fico jednoducho kúpil alebo prevzal celú matku s tým, že vedel že prináša ročnú stratu 100 miliónov EUR. A dodnes túto stratu generuje, ale EPH ju neznáša ale znaša ju celú Slovenský štát.

V troch ziskových spoločnostiach si český oligarcha Daniel Křetínský podiely nechal a stratovej Firmy SPP matka sa elegantným spôsobom za výraznej pomoci premiéra Fica zbavil. Je to presne taký efekt,  keď si z koláča vyjete hrozienka a chudákovi hodíte zbytok nech ho doje. Prečo to Fico urobil je otázka na vyšetrovacie orgány? 

        EPH sa potrebovala 49% akcii v tejto spoločnosti   SPP matka zbaviť. Robert Fico v tú dobu masíroval verejnosť ešte dávno pred kúpou týchto 49% vyhláseniami typu, že štát musí znovu ovládnuť SPP a.s. a mať kontrolu nad cenami zemného plynu. Boli to vyhlásenie masám, ktoré netušili ako sa veci v rámci kontroly cien zemného plynu majú. Štát mal vtedy kontrolu cien zemného plynu pod palcom, lebo ceny zemného plynu vtedy určoval a dodnes určuje regulačný úrad URSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) a v osobe predsedu úradu pána Holjenčíka mal Fico spoľahlivého "kontrolóra" cien zemného plynu, hoci by štát nevlastnil v SPP matka žiadny podiel. 

       4 júna 2014 bol ten deň keď zasadalo valné zhromaždenie SPP, na ktorom bolo schválený prevod 49% akcii EPH v SPP matka na SPP matka a týmto aktom sa stal Slovenský štát majiteľom 100% akcii v SPP matka. Čiže do 4 juna 2014 sa o finančnú stratu v SPP matka delil štát a EPH skoro napoly v pomere (51/49) po tomto dátume všetky straty znášal štát.

"Jedinou cenou, ktorú štát zaplatí za prevzatie minoritného podielu, je prevzatie celého dlhu vygenerovaného v SPP.  Podľa materiálu, o ktorom v septembri minulého roka rokovala vláda, v podniku zostane po nástupe štátu čistý dlh vo výške 120 miliónov eur. Česká firma EPH sa tak zbaví dlhu vo výške 59 miliónov eur. Premiér Fico hovorí o tom, že štátu sa podarí zlikvidovať dlh v SPP do štyroch rokov."  V nasledujúcom článku sú jeho vtedajšie vyjadrenia zdroj sú webnoviny  Štát definitívne ovládol SPP

      Prečítajme si teraz reakciu EPH   z tej doby ...Česká skupina EPH je vcelku rada, že sa podielu v SPP zbavila. „Regulovaná cena zemného plynu pre domácnosti na Slovensku dlhodobo nepokrýva náklady a zachovanie nízkych cien pre segment domácnosti je politickou prioritou súčasnej slovenskej vlády, ktorú rešpektujeme. V takom prípade je plná kontrola štátu na obchodníkom s energiami logickým riešením, ktoré eliminuje riziko sporov oboch akcionárov,“ uviedol predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský. Ako dodal, SPP predávajú štátu s dobrým pocitom a v lepšej kondícii ako podnik prevzali od predchádzajúcich akcionárov. „Podarilo sa nám renegociovať parametre kontraktu s Gazpromom, výrazne znížiť prevádzkové náklady a zlepšiť strategické postavenie spoločnosti na trhu,“ uzavrel Křetínský.(Zdroj dtto  Štát definitívne ovládol SPP)

Tieto straty sa vôbec štátu nepodarili zlikvidovať, naopak, odkedy je štát 100% vlastníkom SPP matka, na obchode s plynom táto spoločnosť prerobila viacej ako 400 mil. EUR za 4 roky. Áno je to takáto ohromná suma peňazí, pán vtedy premiér Fico zoštátnením SPP matka tejto spoločnosti ušetril zhruba polovicu tejto sumy, teda okolo 200 miliónov EUR.

K rovnakej sume sa dopracoval aj novinár Dag Daniš vo svojom článku.

 Komentár Daga Daniša: Ako Fico podrazil štát. A vykŕmil oligarchov

  Položme si otázku, či by takýto obchod urobil pán bývalý premier aj v súkromnom živote? Či by napríklad ním kúpené hodinky v hodnote 40000 EUR predal na druhý deň niekomu za 1000 EUR, lebo k takému istému nezmyselnému obchodu, dotlačil zástupcov štátu vo Valnom zhromaždení SPP 4. júna 2014 prevzali na štát ročnú stratu 50 miliónov. Z tohto príkladu vidíme "hospodár" riadil tento štát, pán Fico sa iste bude skrývať pri tomto prevzatí akcii za politickú zodpovednosť, ale mal by si byť vedomý aj toho, že páni politici Marián Janušek  a Igor Štefanov  nesú trestno-právnu zodpovednosť za kauzu, ktorá spôsobila rádovo nižšie škody štátu, teda občanom Slovenskej republiky.

Inak týchto ľudí, čo robia veci v rozpore s právom, treba potrestať a nerobiť hrubé čiary za ich špinavosťami, ak sa chcete k nám pridať do  skupiny Antifico a Antismer kliknite na odkaz 

                                               ANTIFICO A ANTISMER

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Ak by sa Fico a Pellegrini chceli vrátiť, nerobili by to lepšie (píše Samo Marec)

Nikam sme sa nepohli, len sa všetci dohádali.

Stĺpček Jakuba Fila

Zhovievavosť voči Matovičovi už vôbec nie je namieste

Premiér vydiera národ aj koalíciu.


Už ste čítali?