Lekárne lekárnikom? Ako vznikol Dr.Max?

Autor: Július Kovács | 14.7.2019 o 21:17 | (upravené 15.7.2019 o 10:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  8094x

V  socializme existovali len štátne lekárne,  vlastníkom bol štát a mal na vlastníctvo monopol, krátko po revolúcii  vznikli lekárne súkromné. Po nástupe Zajaca a Uhliarika vznikol Dr.Max.  Koncoví užívatelia  výhod Haščák a Dospíva

Robil som pár rokov v Anglicku a upútala ma jedna vec, volne dostupné lieky, ktoré nie sú na lekársky predpis dostanete kdekoľvek, či vo veľkoobchode, v trafike na benzínovej pumpe, alebo u Inda. Ide o acylpyrín alebo u nás lieky obdobné paralenu, coldrexu, kvapky do uší, oči do krku atď. Stojí to tam pár libier, keď som prišiel na Slovensko zarazilo ma, že to u nás dostanete len v lekárniach a že porovnateľné volné lieky sú niekoľko násobne drahšie. Myslím si, že ak predajca dodrží skladovacie predpisy, nevidím dôvod, aby tieto volne dostupné lieky nemohli aj na Slovensku predávať aj obchody.

Ďalšia vec ktorá ma zarazila, že reprezentanti predajcov liekov často chodia k pánom doktorom propagovať svoje lieky a usporadúvajú im rôzne semináre, často nie len pre pánov doktorov, ale aj pre celé rodiny. Potom vznikajú situácie keď Vám doktor predpíše drahý liek časť z neho preplatí poisťovňa ale väčšiu časť vy. Doktor za tejto situácie má tendenciu predpísať Vám, čo najdrahší liek, Vy ako pacient nemáte veku šancu posúdiť ktorý liek je pre Vás lepší. Keď je človek starší kazia sa mu oči, zuby hluchne má problémy s kĺbmi a pohybovým ústrojenstvom. V týchto oblastiach si doplácate najviac.

A teraz k veci odborne 

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo po roku 1989 metodické opatrenia a zásady, ktorými sa určovali podmienky vzniku lekárne, ale v týchto metodických opatreniach sa nič nehovorilo o tom, kto môže alebo nemôže vlastniť lekáreň. Všetko sa to ale zásadne zmenilo prijatím zákona  č. 140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, podľa ktorého bude mohla lekárenskú starostlivosť poskytovať len fyzická osoba s farmaceutickým vzdelaním. Takže majitelia, ktorí neboli farmaceuti a ktorí vlastnili jednu alebo viacero lekárni a podľa tohto prijatého zákona, nemohli poskytovať lekárenskú starostlivosť. Do prijatia tohto zákona takýto majitelia pred prijatím tohto získali od štátu povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti len za predpokladu, že určili zodpovedného farmaceuta lekárne. 

Proti tomuto zákonu boli najmä podnikatelia, ktorí už vtedy vlastnili viacero lekárni a po novom by o tieto lekárne mali prísť. Štát obhajoval tento zákon snahou zaistiť, aby s liekmi a  s látkami na ich prípravu mohol narábať len odborník, to znamená osoba s potrebným farmaceutickým vzdelaním. Prevádzkovatelia lekárni museli požiadať o nové povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti do 1 roka od začiatku platnosti nového zákona.Majitelia, ktorí vlastnili viacero lekárni tento zákon obišli tak, že do každej lekárne, ktorú vlastnili dosadili zodpovedného farmaceuta, ktorý sa tváril, že je vedúcim a majiteľom lekárne de jure, ale de facto lekáreň bola vo vlastníctve bývalého majiteľa, ktorý sa stal tichým spoločníkom v týchto lekárňach. Majitelia lekárni, ale podali sťažnosť na Ústavný súd a ten a ten podľa 122/1999 Z.z.  vyslovil nesúlad medzi zákonom č. 140/1998 Z.z a Ústavou a ním označené ustanovenia zákona tohto zákona nariadil Národnej rade Slovenskej republiky zmeniť a doplniť tak aby bol v súlade s Ústavou , inak stratí uvedené označené ustanovenia zákona po šiestich mesiacoch od vyhlásenia tohto nálezu v Zbierke zákonov Slovenskej republiky platnosť.

Tento systém, kde majiteľmi a štatutármi lekárni boli osoby s farmaceutickým vzdelaním a v zhruba v jednej tretine všetkých lekárni sa za nimi skrývali ich skutoční majitelia, fungoval do roku 2004. V roku 2004 minister Rudolf Zajac predložil novelizáciu zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorým sa dovolilo to, aby zriaďovateľmi lekární mohli byť už aj právnické osoby - firmy, kým do novelizácie to mohli byť len osoby s farmaceutickým vzdelaním.

Už vtedy lekárnická komora tvrdila, že "návrh novelizácie sleduje ekonomické záujmy finančných skupín, ktorých cieľom je ovládnuť poskytovanie zdravotnej starostlivosti" a mala pravdu, táto novelizácia zákona skutočne pritiahla záujem finančných skupín podnikať v lekárnictve.Keď Penta v roku 2004 vstupovala do lekárnictva, tak minister Zajac vyhlásil, že jemu je to jedno a nech lekáreň prevádzkuje aj mäsiar. Podľa WikiLeaks istá  finančná skupina zaplatila hlasy nezávislý ch poslancov, ktorí hlasovali za túto novelizáciu zákona a  zmena lekárenskej legislatívy bola prevedená v jej prospech.

odkaz WIKILEAKS O Lekárniach na Slovensku

Ďalší  zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. č. 362/2011, ktorý tak vehementne vtedy presadzoval nominant za KDH minister zdravotníctva  Uhliarik, inak nazývaný aj Pentliarik, ešte viacej posilnil pozíciu Penty v lekárnictve, Odborného zástupcu, farmaceuta, musela mať lekáreň podľa tohto zákona, ale zákon bol napísaný tak, že môže byť ním aj bez toho, aby lekáreň, kde je odborným zástupcov vôbec videl a tak lekárnici znovu ťahajú za kratší koniec.

V roku 2017 pán minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) mal zámer prijať novelu zákona o liekoch a docieliť stav, aby v lekárňach mali rozhodujúce slovo odborníci - farmaceuti, a nie obchodní manažéri Drucker a Slovenská lekárnická komora tak chceli docieliť, aby sa farmaceuti opäť stali  štatutármi lekární a aby sa v lekárňach predávali predovšetkým lieky, ktoré potrebujú pacienti, a nie tie, ktoré presadzujú farmaceutické firmy.

Siete lekární Dr. Max a Benu zvažovali, že pre pripravovanú novelu zákona o liekoch dajú podnet na Ústavný súd a tak ministerstvo zdravotníctva svoju novelizáciu zákona o liekoch nakoniec stiahlo.

Čo sa dá z vyššie uvedených faktov konštatovať? Že príchodu finančných skupín do zdravotníctva výrazne pomohol svojimi reformami pán minister Zajac a poslanci, ktorí hlasovali za tento zákon tak ako hlasovali, ako bolo spomínané vyššie, sú indície, o ich ovplyvňovaní pri prijímaní zákonov v prospech finančných skupín a v neprospech lekárnikov…

Slovensko si do roku 2004 držalo pozíciu štátu, kde neboli povolené sieťové lekárne, je škoda, že sme o túto pozíciu prišli. 

Ja by som chcel ešte popísať, ako je to s vlastníctvom lekárni v Nemecku. 

Vlastníkom lekárne v Nemecku lekárnik. Lekárnik môže vlastniť jednu hlavnú lekáreň a najviac tri ďalšie lekárne. Na zriadenie a fungovanie pobočiek lekárni sa vzťahujú tri požiadavky: Po prvé, farmaceut sám spravuje hlavnú lekáreň. Po druhé zamestnáva v každej z dcérskych spoločností zodpovedného farmaceuta. Po tretie, všetky dcérske spoločnosti musia byť umiestnené v tom istom alebo susednom okrese.

Veľmi podobný model nemeckému modelu vlastníctva a prevádzkovania lekárni by chcelo presadiť susedné Maďarsko, ale ich snaha naráža na odpor majiteľov sieťových lekárni, podobne ako na Slovensku.

Samí Nemci sa k tomuto stavu obmedzenia fungovania sieťových lekárni stavajú takto:“Existuje však nebezpečenstvo pre všetkých pacientov, že reťazové lekárne nemusia poskytovať nezávislé poradenstvo, pretože ich vlastníci sú riadení obchodnými záujmami a ich cieľom je iba predaj určitých výrobkov.”

Z tohto článku je jasné, že, paradoxne, najviac sa stavala za záujmy lekárnikov vláda Vladimíra Mečiara, pri všetkých reformných vládach v pomečiarovskom období ťahali lekárnici, zasa paradoxne, za kratší koniec a to vďaka poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí hlasovali za stav, ktorý tu mame dnes, čo sa týka lekárnictva. Čo my obyčajní občania môžeme s týmto urobiť? Určitý návod na riešenie ponúkol pán Tom Nicholson 

„...jediné čomu rozumejú, sú peniaze. Takže bojkot je jedinou formou masovej akcie, ktorá by im mohla ublížiť, alebo aspoň upútať pozornosť. A myslím si, že ľudia by boli aj naklonení takejto veci, lebo od nich nežiada nič iné, než aby nešli do najbližšej Dr. Max a našli si inú lekáreň.“ 

Trošku sam si zalistoval vo FinState mate v ňom obrovské množstvo Dr.Maxov vačšinou každá lekáreň ma 3 až zamestnancov ale keď si vykliknete konečného uživateľa výhod objavia sa Vám dve mená Jaroslav Haščák  a Marek Dospiva  zakladatelia Penty a spolužiaci z Moskevskom státnom inštitute mezinárodních vztahov . 

Inak týchto ľudí, čo robia veci v rozpore s právom, treba potrestať a nerobiť hrubé čiary za ich špinavosťami, ak sa chcete k nám pridať do  skupiny Antifico a Antismer kliknite na odkaz 

                                               ANTIFICO A ANTISMER

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súkromná raketa vyniesla po prvý raz ľudí do vesmíru, mieria k ISS

Vesmírna loď sa k ISS pripojí asi po 19 hodinách letu.

ČESKÝ ZÁPISNÍK

Česko by si malo pamätať, kedy odtiahli sovietske vojská (zápisník)

Odchod Sovietov by mal byť pamätný deň.


Už ste čítali?