Ušiel nám spolubývajúci, robil na živnosť na zmluvu a firma Volkswagen mu ju nepredĺžila

Autor: Július Kovács | 1.10.2019 o 13:54 | (upravené 1.10.2019 o 14:15) Karma článku: 2,62 | Prečítané:  1032x

Firmy ako VW radi zamestnávajú živnostníkov, alebo cez agentúry a na poslednú chvíľu im oznámia, že im nepredĺžia zmluvu. Má to svoje výhody nemusia za nich platiť odvody, odstupné a podobne.

V pondelok poobede ostala po našom spolubývajúcom iba prázdna izba, kľúče v zámke. Keď mu domáci volali, čo sa deje oznámil, robil som na živnosť vo VW a nepredĺžili mi zmluvu. Mladý chalan, okolo 30 ročný z Košíc.

Donútilo ma to zamyslieť sa, aj ja som si pobudol dva mesiace vo VW začiatkom tohoto roku. Neľudské výkony pre staršieho človeka absolútne nevhodné. Po 50-tke máte mizernú šancu niečo stíhať. Už 30 roční máju problém. Takže prišla doba keď opusti VW 3000 zamestnancov, ako to avizovalo vedenie VW začiatkom roka. Prví na lopate sú agentúrni pracovníci a živnostníci. Neviem, ako to bude so Srbmi a Ukrajincami ale zamestnávatelia VW povedali, že dbať sa bude na výkon a kvalitu práce, tak predpokladám, že prví na lopate budú občania Slovenskej republiky. Lebo zamestnaní Srbi a Ukrajinci sú mladí a fyzicki zdatní ľudia. Nepokladám za správne prepúšťať občanov SR v prvej vlne, lebo investične stimuly, pozemky a rôzne úľavy nedostal VW od Srbskej ani Ukrajinskej vlády ale od Slovenskej. Nehľadiac na to ak vo VW prepustia 3000 zamestnancov v dodavateľských firmách prepustia ďalších 6000 zamestnancov. Lebo vo VW sa auto zmontuje z častí ktoré sa vyrobia aj inde.

Prečo tieto veľké podniky zamestnávajú ľudí cez agentúry. Je to oveľa lacnejšie a výhodnejšie pre zamestnávateľa. Napríklad živnostníci často nedostanú ani po obedné a nočné , či víkendové príplatky. Pokiaľ to nemajú priamo uvedené v zmluve a to spravidla nemajú. Prevedú im sumy na účet niekedy dokonca zaplatia radšej na ruku, aby sa k sume nedostal exekútor. Suma môže byť zdanlivo podobná, ako majú zamestnanci, ale keď odrátate odvody ktoré by ste si mali naozaj odviezť zistite že je to mizerné. Spravidla si títo ľudia odvádzajú len minimum a často si neodvádzajú vôbec. Spokojný je aj daný podnik v ktorom pracujete aj agentúra ktorá Vás zamestnáva. Ficové nočné a iné príplatky sa na vás nevzťahujú. Pritom často robíte to isté ako riadni zamestnanci.

O tomto bohužiaľ Fico a spol. ale aj iné politické strany alebo vláda mlčia, nie je o tom populárne hovoriť. Je na zamyslenie prečo vôbec dovolia daným spôsobom ľudí zamestnávať. Keďže nevykonávajú nič špeciálne ale robia to isté ako ostatní zamestnanci.

Aby sme boli voči Ficovi spravodlivý tuto genocídu na akože živnostníkoch spáchal ešte Klaus a po ňom Kaník. Ale Fico tento stav veselo predlžuje a vykladá vo svojich videách, aký sme skromný pracovitý a nenáročný národ. Lebo sa to jemu aj oligarchom hodí. Živnostníci sú podla Fica takí pupkatí kapitalisti, ako ich opisoval sovietsky spisovateľ Majakovský vo svojich románoch. Ako si to dovoľujú poctivo pracovať a dostať za to aj nejaký halier navyše? Akože živnostníci sú im dobrí len na to, aby rozbehli drobný biznis, vo výrobných halách, aby robili nádenníkov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?