Základné zákony potrebne na zmenu systému nemá v programe zatiaľ žiadna politická strana.

Autor: Július Kovács | 1.11.2019 o 9:42 | (upravené 1.11.2019 o 12:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  713x

Sú tieto tri parlamentné voľby po obvodoch, úprava referenda, funkčný protikorupčný zákon a ich zmeny nemá v programe zatiaľ žiadna politická strana !!! Fungujú od čias Mečiara v prospech oligarchov.

1. Všetci sa oháňajú rozvojom slabších regiónov, spravodlivosťou pre všetkých, ale nikto to nemá v programe, to čo tam je, sú len prázdne sľuby. Pokiaľ nám platia staré Mečiarove zákony, Slovensko ako jeden obvod, referendum a trestanie toho, kto úplatok dáva, nie toho čo berie, nebude rozvoj slabších regiónov fungovať. Bohužiaľ žiadne predvolebné programy toto zatiaľ neobsahujú.

Včera, 31.októbra, som si povedal, že nájdem si o čom bude jednať parlament a kedy, no nič tam nie je. Píšem jednému poslancovi. " Dobrý večer, ako by sme zistili program schôdzí na november a december a o čom sa bude jednať?"  Odpoveď. "To sa dáva tesne pred schôdzou a termín ešte nie je určený." Paráda, oni ešte nevedia o čom budú poriadne ani jednať a dozvedia sa to na poslednú chvíľu, parlament náš najvyšší zákonodarný orgán ešte nevie, čo bude posledné dva mesiace v roku robiť. No čakal som všeličo a nemám ilúzie, ale toto zaskočilo aj mňa. Poslanci berú 4500 € plat, na asistentov máju 2400 €, prenájom kancelárií v parlamente zadarmo, techniku zadarmo, mimobratislavskí poslanci majú dopravu a ubytovanie aj diéty preplatené, predpokladám, že tiež tam budú úľavy, aké bežný smrteľník zarábajúci v čistom 700 € nemá. 

150 poslaneckých kancelárií na hradnom vŕšku, skúste sa do nich dovolať, keď máte problém, väčšina nimi uvedených čísel nefunguje, alebo ich nedvíhajú. Skúste im napísať na ich oficiálny mail v NR SR, vráti sa Vám vo väčšine prípadov správa, schránka je preplnená nepodarilo sa doručiť. V lepšom prípade Vám odpovie automatická odpoveď obdržali sme Vašu správu a v najbližšej dobe sa dočkáte odpovede. Čakáte a na 99 percent sa nedočkáte. A keď aj tak dostanete nejaký prísľub, ktorý sa málokedy splní. Poslanci si odhlasujú podľa straníckych šéfov čokoľvek, zákony neštudujú, alebo malo kedy a povrchne. Prestupujú zo strany do strany bez zodpovednosti voči tým, ktorí ich zvolili, boli predsa zvolený za stranu, či nie? K ich osobným údajom trebárs odkiaľ sú, by ste sa teoreticky ani nemali dostať, lebo je schválený zákon o osobných údajoch.  Takto to má fungovať? Určite nie, zákony s vysokou pravdepodobnosťou píšu hlavne aj odborníci oligarchov, aby trebárs mohli efektívne dojiť štát pomocou zdravotníctva, daní atď. A mohli by sme pokračovať. Prehnitý systém, ktorý tu funguje 25 rokov a žiadna strana s tým nechce nič poriadne urobiť a zmeniť to tak, aby to fungovalo voličom a občanom a nie oligarchom.

Dal som si tú námahu a prečítal som si Bod zlomu PS a Spolu, program Za ľudí, to málo čo má na stránke KDH a iné strany. Pár viet s náznakom čoho si, že treba všetko zlepšiť, ale konkretne čo a ako to tam nenájdete. 

Takže páni Kiska, Beblavý, Truban, Hlina, Sulik, Kollár, panie Kiššová, Remišová aj ostatní, vyjadrite sa, myslím si, že sú to dôležité veci, ktoré by mali obsahovať programy vašich politických strán. Bugára, Fica a Kotlebu a Danka sa netreba pýtať, to sú vazali skorumpovaného systému. 

Sú to tieto tri veci, bez ktorých sa Slovensko nepohne a bude len vazalom oligarchov.

1. Zrušenie jedného volebného obvodu. Mečiarov dar oligarchom, aby mohli beztrestne manipulovať voličmi a okrádať ich ako sa im za páči. Jednoznačne treba voľby po obvodoch,  aby každý okres na Slovensku bol obvodom a mal minimálne jedného poslanca, väčšie okresy aj viac podľa počtu obyvateľov. Pripadne kombinovaný systém, ale s tým, aby väčšina poslancov bola volená po obvodoch.Kancelárie a asistentov tak isto po obvodoch aj s úradnými hodinami aby človek napríklad zo Svidníka vedel, kto je jeho poslanec a mal na neho dosah. Kto je dnes môj poslanec všetci a nikto a robia si čo chcú. Kto sú jeho voliči nevieme, celé Slovensko. Niektorí sa tam dostali tak len vďaka kandidátke strany. 

2. Referendum je platné len pri účasti nad  50 % oprávnených voličov. Ďalší nezmysel, ktorý umožňuje parlamentu a oligarchom ovládať ľudí tak, aby po voľbách nemali žiadnu možnosť účinne zasiahnuť. Jedno jediné referendum v histórii Slovenska bolo úspešné a to o Európskej únii, ale to forsírovali všetky média aj strany. Odvtedy ani jedno a keď sa delil štát rozhodli o nás bez nás protiprávne bývalí súdruhovia Mečiar a Klaus a postavili nás pred hotovú vec. Dnes keď vidím bývalého ŠtB komunistu  Babiša v Čechách, hovorím si, aspoň že ho nemáme tu, paradoxne vďaka Mečiarovi. Kvórum oprávnených voličov treba znížiť na nulu. Zárukou ne zneužívania referenda má byť dostatočný počet podpísaných voličov na vypísanie referenda, podľa mňa 100 000 určite stačí. V každom prípade súčasný zákon o referende je len pľuvanec a výsmech do tváre občana. Tiež danajský dar Mečiara.

3. Zákony proti korupcii. Habaďura. Keď dávate úplatok, ste potrestaný rovnako ako ten, dajme tomu štátny úradník, čo ho prijíma. Ako sú postihnuteľní sudcovia, čo brali úplatky vidíme poslednú dobu, celé súdnictvo prehnité, obviňujú sa vzájomne. Maximum, čo im hrozí, je dočasné prerušenie funkcie a to neviem či im aj pri tom prerušení nebeží ďalej plat alebo či neberú odstupné. Sudcovia majú mesačné platy okolo 3000 € a sú viac menej nepostihnuteľní, chránená rezervácia. Ale podobne aj iní vysokí štátni úradníci, napríklad na hlavne na ministerstvách, ale aj obvodných mestských a obecných úradoch. Uvediem príklad. Som geológ. Uživím sa len keď dostanem zákazky, zo súkromných nevyžijem, súkromník si nedá urobiť skládku odpadu, nebude budovať vodné zdroje, nebude robiť ani prieskum pod cestu, ani raziť tunel atď. Chcem prežiť, uživiť rodinu, vidím, že všetci dávajú okolo 30 percent úplatkov na ministerstvo životného prostredia, aby dostali zákazky. Samozrejme, ak chcete prežiť, úplatok dáte. Ministerstvo má sofistikovaný systém, kto smie robiť projekty a cez aké organizácie to preženú trebárs cez vodohospodársku výstavbu. Skúste ich nahlásiť, no ako geológ ste skončili, nikdy v živote ďalšiu zákazku nedostanete a môžete ísť vykladať tovar do Billy alebo na ulicu. A podobne je to aj na iných ministerstvách. Ja úplatky osobne nedávam, takže musím dávať súkromné hodiny matematiky aby som prežil, všetci moji kolegovia čo bojujú proti tomuto skorumpovanému prehnitému systému sú trestaní podobným sposobom, v štátnej firme, alebo v štátom dotovanej firme nemajú šancu prežiť. 

Treba zmeniť zákon, aby nebol vinný ten čo úplatok dáva, ale ten čo ho berie, inak sa nepohneme. Ale ani toto nie je v programe politických strán. 

Ak sa zmeny týchto zákonov nedostanú ani do programov budúcich politických strán v parlamente, potom len pokračujeme v zabehnutom systéme a nezmení sa nič len sa premiestnia rovnaké škatule. To že to za komponujú do svojich programov sľúbili farmári. Hnevám sa a Demokratická strana, no počkáme, uvidíme, ako sa s tým a či po pasujú. 

Sa tu kalkuluje kto s kým, kto zahrá na národné city, na náboženské city, sľubujú sa hory doly, ale neriešia sa podstatné veci. Natierajú sa zábradlia, lavičky a protestuje sa pred prázdnymi budovami najlepšie po tme, aby sme nerušili vládcov tohto štátu. Treba naučiť ľudí že politik je sluha občana a nie jeho pán. Musíme sa ozvať, nie len mlčať hľadieť slušne do zeme a páliť sviečky.

Ďakujem kolegom zatiaľ neformálnej platformy Občania Slovenska a administrátorom zo skupiny Antifico a Antismer Vlaste Žampovej a Vladimírovi Miklušovi pri tvorbe tohoto blogu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.


Už ste čítali?