Zabudnutý príbeh z východného Slovenska

Autor: Július Kovács | 8.7.2020 o 19:22 | (upravené 8.7.2020 o 19:30) Karma článku: 3,92 | Prečítané:  665x

Tento príbeh sa ťahá od druhej svetovej vojny. Je z východu obce Žalobín a dokumentuje, ako si notári, sudcovia, štátni úradníci robia, čo chcú. A vyhráva ten čo má širšie ramená a viac známosti, alebo peňazí.

Tento príbeh sa začal dávno takmer pred 20 rokmi, ale týchto príbehov je na Slovensku neúrekom. A ťahá sa do čias od druhej svetovej vojny.

Najprv bola postavená stodola bez povolenia, ktorá zasahovala do pozemku pani Mgr. Márie Mačingovej.

Potom bol susedmi postavený plot a na základe aj tohto plotu nezákonné prepísaná časť pozemku o výmere 58 metrov štvorcových na susedu pani Kvetoslavu Háľkovú rodenú Fečkovičovú.

To samozrejme nechcela pani Mačingová dovoliť , že sa prepísala nezákonne časť pozemku na susedu a dala si zhotoviť v roku 2003 geometrický plán so znaleckým posudkom a podložila ho faktami, že pozemok jej patrí a že zabratá časť pozemku jej bola odobratá neoprávnene.

Spor sa vyostril potom, čo si Mačingovci chceli zaviesť plyn poza dom na svojom pozemku zabratým susedmi a skončilo to tým, že sused na zabratom pozemku nedovolil zaviesť Mačingovcom zemný plyn cez ich vlastný pozemok. A zemný plyn si museli natiahnuť Mačingovci cez dom, čo je značne nepríjemné aj po estetickej stránke.

Sused  si postavil dokonca garáž bez dodržania stavebno právnych predpisov.

 

 

 

Nastala séria súdnych sporov. V nich bol pozemok prisúdený pani Háľkovej. Pani Mačingová sa snažila dovolať spravodlivosti v rokoch 2005 až 2007. Spravodlivosti sa nedovolala. Možno aj preto, lebo súdil istý pán JUDr.Kozenka, ktorý bol v priateľskom vzťahu s pánom Háľkom. 

Pani Mačingová podala námietku a chcela, aby prípad bol pridelený inému sudcovi, samozrejme jej nebolo vyhovené.

Následne okresný súd vo Vranove a následne aj krajský súd v Prešove potvrdil prvostupňové rozhodnutie. Tak podala Podnet na generálnu prokuratúru SR , ktorej v tej dobe šéfoval Dobroslav Trnka samozrejme spravodlivosti sa zase nedovolala podobne ako  na okresnom súde vo Vranove, a na krajskom súde v Prešove a súd ju dokonca zaviazal uhradiť všetky  trovy konania.

Poviete si jeden prípad, ale bohužiaľ je ich viac. O tom ako sa chovajú notári, sudcovia, exekútori je zrejmé z toho, ako postupoval Kočner. Rôzne prepisy pozemkov majetkov prepisovali podľa toho, ako sa to hodilo Kočnerovi. A majetky ukradnuté Kočnerom, Bašternákom alebo aj Majským a inými boli prevedené napriklad na ich príbuzných často aj v rozpore so zákonom. Platí to, kto má širšie ramená a viac peňazí môže si kúpiť sudcu, notára, exekútora, políciu, štátneho úradníka.

Dokedy? Bude napríklad aj tento prípad niekedy prešetrený, alebo tieto veci sa premlčia a spravodlivosti sa v takýchto príkladoch nedovoláte.

  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nehody pod vplyvom aj zápisky z ciest. Kto je šéf špecializovaného súdu?

U Jána Hrubalu v minulosti Mečiar nepochodil, Fico mu pripomína tykanie.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Smrť, pre ktorú Zelenskij zdvihol telefón, aby prosil Putina

Podozrivá smrť trojročného chlapca poodhaľuje ruské spôsoby na Kryme.


Už ste čítali?